II C 238/18 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Rejonowy dla Łodzi-Widzewa w Łodzi z 2018-07-11

sygnatura akt II C 238/18

WYROK ZAOCZNY

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

(...), dnia 11 lipca 2018 roku

Sąd Rejonowy dla Łodzi – Widzewa w Łodzi w II Wydziale Cywilnym

w składzie: przewodniczący sędzia Sądu Rejonowego B. L.

protokolant stażystka N. P.

po rozpoznaniu w dniu 11 lipca 2018 roku w Łodzi

sprawy z powództwa (...) Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego – Subfundusz KI 1 z siedzibą w W.

przeciwko J. P.

o zapłatę

oddala powództwo.

sygnatura akt II C 238/18

UZASADNIENIE

Pozwem wniesionym skutecznie 15 listopada 2017 roku powód (...) Fundusz Inwestycyjny Zamknięty – Subfundusz KI w W. domagał się zasądzenia od J. P. kwoty 20.000 zł wraz z odsetkami. Powód powołał się w pozwie na okoliczność zawarcia przez poprzednika prawnego powoda umowy o kredyt konsumpcyjny gotówkowy z 26 sierpnia 2005 roku (pozew k. 7 – 10).

Ostatecznie żądanie w zakresie zasądzenia odsetek zostało sformułowane w ten sposób, że powód domagał się zasądzenia dochodzonej kwoty z odsetkami ustawowymi za opóźnienie (pismo procesowe k. 82).

Pozwana nie stawiła się na rozprawie, nie zajęła w sprawie żadnego stanowiska. Wyrok wydany w tej sprawie miał zatem charakter zaoczny.

Sąd Rejonowy ustalił następujące fakty:

W dniu 26 sierpnia 2005 roku została zawarta pomiędzy (...) Bank Spółką Akcyjną w K. a J. R. umowa kredytu konsumpcyjnego gotówkowego. Umowa dotyczyła kwoty 10071,23 zł. Kwota ta miała zostać zwrócona w ratach, do 25 sierpnia 2010 roku (umowa k. 12).

Powyższy stan faktyczny sąd ustalił na podstawie powołanego powyżej dokumentu.

Sąd Rejonowy wydając wyrok przeprowadził następujące rozważania:

W dniu 9 lipca 2018 roku weszła w życie Ustawa z dnia 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2018, poz. 1104). Zgodnie z art. 5 ust. 4 wskazanej ustawy, roszczenia przedawnione przysługujące przeciwko konsumentowi, co do których do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy nie podniesiono zarzutu przedawnienia, podlegają z tym dniem skutkom przedawnienia określonym w ustawie zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.

Ustawą zmienianą jest zaś Kodeks cywilny. Dodano do niego art. 117 § 2 1 . Zgodnie ze wskazaną normą, po upływie terminu przedawnienia nie można domagać się zaspokojenia roszczenia przysługującego przeciwko konsumentowi.

Pozwana jest konsumentką. Wynika to jednoznacznie z charakteru zawartej z nią umowy (o kredyt konsumpcyjny gotówkowy). Roszczenie powoda było przedawnione już w chwili wytaczania o nie powództwa i to przy zastosowaniu przepisów obowiązujących w dacie dokonywania czynności. Jako związane z działalnością gospodarczą (banku), uległo przedawnieniu najpóźniej z dniem 25 sierpnia 2013 roku – czyli trzy lata od daty prognozowanej zapłaty ostatniej raty kredytu. Pozwany wytoczył powództwo o zapłatę długu ponad cztery lata po upływie okresu przedawnienia.

Zgodnie z obowiązują obecnie, przytoczoną powyżej regulacją, w tej sprawie sąd zastosował do roszczenia przedawnionego, co do którego nie podniesiono zarzutu przedawnienia, przepisy Kodeksu cywilnego obowiązujące w dacie orzekania. W tej dacie sąd zobowiązany już był do uwzględnienia z urzędu faktu wytoczenia przeciwko konsumentowi powództwa o roszczenie w oczywisty sposób przedawnione.

Z powyższych przyczyn orzeczono jak w sentencji.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Grażyna Kopydłowska
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy dla Łodzi-Widzewa w Łodzi
Data wytworzenia informacji: